Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00001
Special Price
Rs. 2,855.00
Regular Price
Rs. 3,473.00
| Sku | EL.ELA.CF.00001 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Silver, Blue |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48 is available to buy in increments of 1
Vogue - High Performance motor Exotic rich looks with modern styling.
Optimum air delivery even at low voltage.
Highly Durable
Less Power Consumption.
Smooth Air Flow
Buy Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Vogue Plus 1200 mm 3 Blades Silver Blue Ceiling Fan FHCVOPLSBL48"
| SKU | EL.ELA.CF.00001 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Vogue Plus |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Air Delivery Cmm | 225 CMM |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Finish | Metallic |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Shade | Silver Blue |



