Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00008
Special Price
Rs. 2,309.00
Regular Price
Rs. 2,808.00
| Sku | EL.ELA.CF.00008 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Brown |
| Supplied by | Indusuno |
Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48 is available to buy in increments of 1
Item Code : FHCPASTBRN48
Havells Pacer Ceiling Fan give smooth air flow.
Highly Durable.
Less Energy Consumption.
It has Metallic paint finish to match up with advance style.
Buy Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells 3 Blades Pacer Ceiling Fan Brown 1200 mm FHCPASTBRN48"
| SKU | EL.ELA.CF.00008 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Pacer |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Air Delivery Cmm | 225 CMM |
| Blade Finish | Solid color |
| Down Rod Height In Mm | 245 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |



