Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00366
Special Price
Rs. 1,800.00
Regular Price
Rs. 2,189.00
| Sku | EL.ELA.CF.00366 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | White |
| Supplied by | Indusuno |
Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48 is available to buy in increments of 1
Highly Durable.
Smooth Air in flow.
Less Power Consumption.
Buy Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells 3 Blades Spark HS Ceiling Fan White 1200 mm FHCSAHSWHT48"
| SKU | EL.ELA.CF.00366 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Spark HS |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Color | White |
| Air Delivery Cmm | 230 CMM |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Finish | Solid color |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Shade | Spark Ivory |



