Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00385
Special Price
Rs. 2,415.00
Regular Price
Rs. 2,938.00
| Sku | EL.ELA.CF.00385 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Pearl Brown |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48 is available to buy in increments of 1
Highly Durable.
Smooth Air in flow.
Less Power Consumption.
Buy Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Areole Bronze Copper 3 Blades Pearl Brown Ceiling Fan FHCARSTBCU48"
| SKU | EL.ELA.CF.00385 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Areole Bronze Copper |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Color | Pearl Brown |
| Air Delivery Cmm | 238 CMM |
| Blade Finish | Metallic |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Decorative Feature | Body Ring with Trim |



