Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00431
Special Price
Rs. 2,354.00
Regular Price
Rs. 2,863.00
| Sku | EL.ELA.CF.00431 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Pearl Ivory Wood |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48 is available to buy in increments of 1
Summers without fans, ACs and coolers are just so unbearable.Gone are the days when people used to use hand fans instead of electric fans.These days, it might just sound unnatural for us humans to exist without the aid of such electrical appliances. Unlike the rich, the middle class people can’t afford to have luxuries like ACs and coolers running all the time, so it becomes mandatory for such people to have good quality fans to save them from this heat.
So, your solution for this summer with such burning temperatures should absolutely be Havells Pacer 900 mm 3 blades ceiling fan. Havells being an established brand, doesn’t need any introduction in itself. It comes with a Fan motor, Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , Twisted Wire and most importantly its Guarantee Card. Serving its customers with an unique range of electrical products , Havells proves its efficiency and durability far leaving behind others.
Key Features
Gives smooth air flow.
Highly Durable.
Less Energy Consumption.
It has a Metallic paint finish to match up with advance style.
Application:-
Can be used in Halls , Bedrooms , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc.
Havells proves its goodwill in the market with the help of its excellent range of products which ensures its product’s durability and efficiency , thereby leaving people bestowing their faith only on it without having a second thought.
Please Note:Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision
Buy Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Atilla 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory Wood Ceiling Fan FHCATSTPIW48"
| SKU | EL.ELA.CF.00431 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Atilla |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Color | Pearl Ivory Wood |
| Air Delivery Cmm | 238 CMM |
| Blade Finish | Metallic |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Shade | White wood |
| Decorative Feature | Body Ring with Trim |



