Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00174
Special Price
Rs. 2,823.00
Regular Price
Rs. 3,433.00
| Sku | EL.ELA.CF.00174 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Brown |
| Supplied by | Indusuno |
Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48 is available to buy in increments of 1
This Havells ES-50 Energy Saving Ceiling Fan has Double ball bearings.
Excellent and long lasting paint finish.
Low power consumption.
It gives Optimum performance even at low voltage.
Buy Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells ES 50 Premium Five Star 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCESPMBRN48"
| SKU | EL.ELA.CF.00174 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | ES 50 Premium Five Star |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 350 RPM |
| Type | simple |
| Air Delivery Cmm | 215 CMM |
| Blade Finish | Solid color |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Shade | Star Brown |



