Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00007
Special Price
Rs. 2,437.00
Regular Price
Rs. 2,964.00
| Sku | EL.ELA.CF.00007 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Bianco |
| Supplied by | Indusuno |
Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan is available to buy in increments of 1
Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco Ceiling Fan looks adds aesthetic touch to your surroundings with its metallic paint finish, decorative ring, decorative trims on blades & canopy. Not just aesthetics, Havells Ceiling Fan is becoming the first choice of people due to its durability factor.
200 mm Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan comes in beautiful pearl white silver colour and ensures smooth air flow in the room to give you utmost comfort. It also cuts your electricity bills by consuming less power. Buy this ceiling fan from the house of Havells to ensure optimum performance, less power consumption and enhanced aesthetic appeal.
Buy Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan dealers, your search ends here as you can get the best Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells FHCSSSTBNC36 900 mm Bianco SS 390 Ceiling Fan"
| SKU | EL.ELA.CF.00007 |
|---|---|
| Sub Type | SS 390 |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Color | Bianco |
| Air Delivery Cmm | 170 CMM |
| Blade Finish | Solid color |
| Down Rod Height In Mm | 245 mm |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 900 mm |



