Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00364
Special Price
Rs. 1,834.00
Regular Price
Rs. 2,230.00
| Sku | EL.ELA.CF.00364 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | White |
| Supplied by | Indusuno |
Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan is available to buy in increments of 1
Yorker - Electro-phoretic lacquered surface for anti-rusting.
Four blades for wider air delivery.
Super silent motor.
Perfectly streamlined body.
Highly Durable.
Less Power Consumptions.
Buy Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan dealers, your search ends here as you can get the best Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells FHCSSSTWHT36 900 mm White SS 390 Ceiling Fan"
| SKU | EL.ELA.CF.00364 |
|---|---|
| Sub Type | SS 390 |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 420 RPM |
| Type | simple |
| Color | White |
| Air Delivery Cmm | 170 CMM |
| Blade Finish | Solid color |
| Down Rod Height In Mm | 245 mm |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 900 mm |



