Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00407
Special Price
Rs. 1,815.00
Regular Price
Rs. 2,208.00
| Sku | EL.ELA.CF.00407 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Pearl Brown-Gold Mist |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48 is available to buy in increments of 1
Flaunting a classic design and elegant colour, this fan will look absolutely stunning in your interior decor.
Made from premium quality material, this one is high in quality and durable.
It features a metallic paint finish, decorative trims on motor cover, canopy and blades, optimum performance even at low voltage and double ball bearings.
Buy Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Brown-Gold Mist Ceiling Fan FHCJYSTBGM48"
| SKU | EL.ELA.CF.00407 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Joy |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor, Blade Set, Down Rod, Canopy Set, Shackle Kit, and Twisted Wire, guarantee card |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Color | Pearl Brown-Gold Mist |
| Air Delivery Cmm | 238 CMM |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Finish | Metallic |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Decorative Feature | Body Ring with Trim |



