Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00408
Special Price
Rs. 1,815.00
Regular Price
Rs. 2,208.00
| Sku | EL.ELA.CF.00408 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Pearl Ivory-Pearl Brown |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48 is available to buy in increments of 1
Havells Orion ceiling fan will work great to cool down hot summers and would also add grace to any room decor .
This fan evaporates the sweat and ensures for instant cooling with great ease.
It combines style with efficiency.
It offers flawless performance with minimum maintenance.
It comes with 1200 mm sweep which means it can easily cool a room with around 2.7m x 3.3m to 3m x 3m.
Buy Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Joy 1200 mm 3 Blades Pearl Ivory-Pearl Brown Ceiling Fan FHCJYSTPPB48"
| SKU | EL.ELA.CF.00408 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Joy |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor, Blade Set, Down Rod, Canopy Set, Shackle Kit, and Twisted Wire, guarantee card |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Color | Pearl Ivory-Pearl Brown |
| Air Delivery Cmm | 238 CMM |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Finish | Metallic |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Decorative Feature | Body Ring with Trim |



