Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00389
Special Price
Rs. 1,991.00
Regular Price
Rs. 2,422.00
| Sku | EL.ELA.CF.00389 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Brown |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48 is available to buy in increments of 1
The Havells Spark Deco Ceiling Fan comes with pressure die casted aluminium covers and aluminium blades.
It features double ball bearings along with excellent and long lasting paint finish and anew design trimand decorative canopy set.
Havells Spark Deco Ceiling Fan has high efficiency motor that consumes only 68W of power.
Delivers optimum performance even at low voltage.
Buy Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSADCBRN48"
| SKU | EL.ELA.CF.00389 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Spark Deco |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 350 RPM |
| Type | simple |
| Air Delivery Cmm | 225 CMM |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Finish | Solid color |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Shade | Spark Deco Brown |
| Decorative Feature | Blade Trim |



