Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00405
Special Price
Rs. 2,042.00
Regular Price
Rs. 2,483.00
| Sku | EL.ELA.CF.00405 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | White |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48 is available to buy in increments of 1
It\\'s attractive design and goes well with all the interiors.
Its inbuilt features offer optimum performance and better air circulation even in low voltage.
With a sweep it cools the room just instantly.
It swanks 4 blades with option for under light kit which is really very impressive.
Buy Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Spark Deco 1200 mm 3 Blades White Ceiling Fan FHCSADCWHT48"
| SKU | EL.ELA.CF.00405 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Spark Deco |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 350 RPM |
| Type | simple |
| Color | White |
| Air Delivery Cmm | 225 CMM |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Finish | Solid color |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Decorative Feature | Blade Trim |



