Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00382
Special Price
Rs. 1,800.00
Regular Price
Rs. 2,189.00
| Sku | EL.ELA.CF.00382 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Brown |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48 is available to buy in increments of 1
This Havells ES-50 Energy Saving Ceiling Fan has Double ball bearings.
Excellent and long lasting paint finish.
Low power consumption .
It gives Optimum performance even at low voltage.
Buy Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Spark HS 1200 mm 3 Blades Brown Ceiling Fan FHCSAHSBRN48"
| SKU | EL.ELA.CF.00382 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Sub Type | Spark HS |
| Supplied By | Indusuno |
| In The Box | Fan Motor , Blade set , Down rod , Canopy Set , Shackle Kit , and Twisted Wire , Gurantee Card . |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Air Delivery Cmm | 230 CMM |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Finish | Solid color |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Speed Settings | 4 |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |



