Hitachi C8FSE 1050 W Slide Compound Mitre Saw (No Load Speed 5500 rpm)
In stock
SKU
PTL.MIS.00014
Special Price
Rs. 34,094.00
Regular Price
Rs. 41,475.00
| Power Input | 1050 W |
| No Load Speed | 5500 rpm |
| Saw Blade Diameter | 216 mm |
| Type of Product | Mitre Saw |
| Model No | C8FSE |
Hitachi C8FSE 1050 W Slide Compound Mitre Saw (No Load Speed 5500 rpm) is available to buy in increments of 1
- Features:Slide guided rigidly by dual linear ball bearing
- Soft grip handle
- Pivoting Sub-Fence as an optional
- Head swivel system adjusts 48 left for bevel, and compound cuts both 45 bevel to left, and 45 miter to left/right
- Rigid die cast base with turn table
- Equipped with chip deflector
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi C8FSE 1050 W Slide Compound Mitre Saw (No Load Speed 5500 rpm)"
| SKU | PTL.MIS.00014 |
|---|---|
| Power Input | 1050 W |
| Type Of Product | mitre saw |
| Sub Type | slide compound with tct wood cutting blade |
| Width Inch | 790 mm |
| Accessories | blade, dust bag, vise assembly, wrench |
| Brand | Hitachi |



