Hitachi - Koki C12FCHS9Z 1520 W Mitre Saw (No Load Speed 4000 rpm
In stock
SKU
PTL.MIS.00020
Special Price
Rs. 40,292.00
Regular Price
Rs. 49,015.00
| Power Input | 1520 W |
| No Load Speed | 4000 rpm |
| Saw Blade Diameter | 305 mm |
| Type of Product | Mitre Saw |
| Equipment Weight | 19 Kg |
Hitachi - Koki C12FCHS9Z 1520 W Mitre Saw (No Load Speed 4000 rpm is available to buy in increments of 1
- Features:Laser Marker: Guide system on cut line
- Micro bevel adjustment for fine tuning bevel angles
- Horizontal handle with soft, vibration reducing elastomer grip adds comfort and control
- Carbon brush access, allows users to replace brush as needed to greatly prolong the life of the tool
- Large table
- Thumb actuated positive miter stops for auick and easy adjustment
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki C12FCHS9Z 1520 W Mitre Saw (No Load Speed 4000 rpm"
| SKU | PTL.MIS.00020 |
|---|---|
| Power Input | 1520 W |
| Type Of Product | mitre saw |
| Dimension Lxwxh | 49x88.9x61.6 cm |
| Sub Type | with tct wood cutting blade & laser marker |
| Current Rating | 15 amp |
| Accessories | blade, dust bag, vise assembly, wrenches |
| Brand | Hitachi |



