Hitachi - Koki C12LCHS9Z 1520 W Mitre Saw (No Load Speed 4000 rpm)
In stock
SKU
PTL.MIS.00021
Special Price
Rs. 46,719.00
Regular Price
Rs. 56,834.00
| Power Input | 1520 W |
| No Load Speed | 4000 rpm |
| Saw Blade Diameter | 305 mm |
| Type of Product | Mitre Saw |
| Model No | C12LCHS9Z |
Hitachi - Koki C12LCHS9Z 1520 W Mitre Saw (No Load Speed 4000 rpm) is available to buy in increments of 1
- Features:Digital display to indicate angles of miter and bevel
- Laser Marker: Guide system on cut line
- Laser guide system
- Thumb actuated positive miter stops for auick and easy adjustment
- Soft Grip
- Large table
- Equipped with chip deflector
- Pivoting Sub-Fence for supporting large stock
- Aggressive tool design
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki C12LCHS9Z 1520 W Mitre Saw (No Load Speed 4000 rpm)"
| SKU | PTL.MIS.00021 |
|---|---|
| Power Input | 1520 W |
| Type Of Product | mitre saw |
| Sub Type | compound with tct wood cutting blade, digital display & laser marker |
| Width Inch | 775 mm |
| Accessories | blade, dust bag, vise assembly, wrenches |
| Brand | Hitachi |



