Hitachi - Koki C8FSHE 1050 W Slide Compound Mitre Saw (No Load Speed 5500 rpm)
In stock
SKU
PTL.MIS.00013
Special Price
Rs. 34,702.00
Regular Price
Rs. 42,214.00
| Power Input | 1050 W |
| No Load Speed | 5500 rpm |
| Saw Blade Diameter | 216 mm |
| Type of Product | Mitre Saw |
| Model No | C8FSHE |
Hitachi - Koki C8FSHE 1050 W Slide Compound Mitre Saw (No Load Speed 5500 rpm) is available to buy in increments of 1
- Features:Laser guide to locate on cut line
- Slide guided rigidly by dual linear ball bearing
- Soft grip handle
- Pivoting Sub-Fence as an optional
- Equipped with chip deflector
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki C8FSHE 1050 W Slide Compound Mitre Saw (No Load Speed 5500 rpm)"
| SKU | PTL.MIS.00013 |
|---|---|
| Power Input | 1050 W |
| Type Of Product | mitre saw |
| Sub Type | slide compound with tct wood cutting blade, laser marker & led light |
| Current Rating | 9.2 amp |
| Accessories | blade, dust bag, vise assembly, wrench |
| Brand | Hitachi |



