Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Fitting Shape Branch Tee Rigid Flange Size Not Applicable 4 000 psi Includes O-Ring Yes Crimpable No Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Male Hose Fitting C Gender Male Hose Fitting A Size 1 1/4
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1-1/4 ORS 1-1/4 ORB"
| SKU | 55DY22 |
|---|---|
| Weight | 1.970000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Max Working Pressure 70 F | 4,000 psi |
| Includes O Ring | Yes |
| Type | simple |
| Height | 3 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | ORS |
| Hose Fitting B Size | 1 1/4 in |
| Hose Fitting C Size | 1 1/4 in |
| Hose Fitting C Gender | Male |
| Hose Fitting C Connection Type | ORB |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1 1/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | ORS |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141719 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel x Carbon Steel |
| Flange Size | Not Applicable |
| Fitting Shape | Branch Tee |
| Fitting Movement | Rigid |

