Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Fitting Shape 90 Degrees Elbow Rigid Flange Size 1-1/4 in 3 000 psi Includes O-Ring No Crimpable No Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Male Hose Fitting A Size 1 1/4 in Hose Fitting B Size 1 1
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1 NPTF 1-1/4 NPTF"
| SKU | 14L791 |
|---|---|
| Weight | 2.080000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 3.14 in |
| Max Working Pressure 70 F | 3,000 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 2 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 1 1/4 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1 1/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE/JIC 37 Degrees |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Flange Size | 1-1/4 in |
| Fitting Shape | 90 Degrees Elbow |
| Fitting Movement | Rigid |

