Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Fitting Shape Branch Tee Swivel Flange Size Not Applicable 3 600 psi Includes O-Ring No Crimpable No Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Male Hose Fitting C Gender Male Hose Fitting A Size 1 1/
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1-1/4 ORS 1-1/4 ORS"
| SKU | 55DY66 |
|---|---|
| Weight | 1.900000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Max Working Pressure 70 F | 3,600 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 3 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | ORS |
| Hose Fitting B Size | 1 1/4 in |
| Hose Fitting C Size | 1 1/4 in |
| Hose Fitting C Gender | Male |
| Hose Fitting C Connection Type | ORS |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1 1/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | ORS |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141719 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel x Carbon Steel |
| Flange Size | Not Applicable |
| Fitting Shape | Branch Tee |
| Fitting Movement | Swivel |

