Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 1/2 In.-14 Fitting Shape Straight Swivel 4 000 psi Includes O-Ring No Crimpable No Compatible Pipe Size 1/2 in Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Female Hose Fitting A Size 1/2 in Ho
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1/2 NPTF 1/2 JIC"
| SKU | 39WD92 |
|---|---|
| Weight | 0.180000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 2 in |
| Thread Size | 1/2"-14 |
| Compatible Pipe Size | 1/2 in |
| Max Working Pressure 70 F | 4,000 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 0.9 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 0.9 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 1/2 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/2 in |
| Hose Fitting B Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE J514 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Fitting Movement | Swivel |

