Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Air Automotive Hydraulic Water Thread Size 1/2 In.-14 Fitting Shape Tee Rigid Flange Size Not Applicable 1 200 psi Includes O-Ring No Crimpable No Compatible Pipe Size 1/2 in Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1/2 NPTF 1/2 NPTF"
| SKU | 55DW25 |
|---|---|
| Weight | 0.500000 |
| For Hose Type | Air, Automotive, Hydraulic, Water |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 2.18 in |
| Thread Size | 1/2"-14 |
| Compatible Pipe Size | 1/2 in |
| Max Working Pressure 70 F | 1,200 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | CA360 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 1/2 in |
| Hose Fitting C Size | 1/2 in |
| Hose Fitting C Gender | Male |
| Hose Fitting C Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/2 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141719 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Brass x Brass x Brass |
| Flange Size | Not Applicable |
| Fitting Shape | Tee |
| Fitting Movement | Rigid |

