Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 3/8 In.-19 Fitting Shape 90 Degrees Elbow Rigid 6 000 psi Includes O-Ring Yes Crimpable No Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Female Hose Fitting A Size 1/4 in Hose Fitting B Size
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1/2 NPTF 3/8 NPTF"
| SKU | 16P923 |
|---|---|
| Weight | 1.060000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 1.2 in |
| Thread Size | 3/8"-19 |
| Max Working Pressure 70 F | 6,000 psi |
| Includes O Ring | Yes |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE/JIC 37 Degrees |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel |
| Fitting Shape | 90 Degrees Elbow |
| Fitting Movement | Rigid |

