Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 1/4 In.-18 3/8 In.-18 Fitting Shape Straight Swivel Flange Size Not Applicable 4 000 psi Includes O-Ring No Crimpable No Compatible Pipe Size 1/4 in 3/8 in Hose Fitting A Gender Female Hose Fittin
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1/4 NPSM 3/8 NPTF"
| SKU | 55DP59 |
|---|---|
| Weight | 0.140000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Thread Size | 1/4"-18, 3/8"-18 |
| Compatible Pipe Size | 1/4 in, 3/8 in |
| Max Working Pressure 70 F | 4,000 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPSM |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141719 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel |
| Flange Size | Not Applicable |
| Fitting Shape | Straight |
| Fitting Movement | Swivel |

