Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 1-1/2 In.-11 Fitting Shape 90 Degrees Elbow Rigid 3 000 psi Includes O-Ring Yes Crimpable No Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Male Hose Fitting A Size 1 1/2 in Hose Fitting B Size
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1/4 NPT 1-1/2 NPT"
| SKU | 16P937 |
|---|---|
| Weight | 2.050000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 2.6 in |
| Thread Size | 1-1/2"-11 |
| Max Working Pressure 70 F | 3,000 psi |
| Includes O Ring | Yes |
| Type | simple |
| Height | 3 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 1 1/2 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1 1/2 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE/JIC 37 Degrees |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel |
| Fitting Shape | 90 Degrees Elbow |
| Fitting Movement | Rigid |

