Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 1/4 In.-18 Fitting Shape Tee Rigid Flange Size Not Applicable 5 000 psi Includes O-Ring No Crimpable No Compatible Pipe Size 1/4 in Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Female Hose F
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1/4 NPTF 1/4 NPTF"
| SKU | 55DW96 |
|---|---|
| Weight | 0.150000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Thread Size | 1/4"-18 |
| Compatible Pipe Size | 1/4 in |
| Max Working Pressure 70 F | 5,000 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 1/4 in |
| Hose Fitting C Size | 1/4 in |
| Hose Fitting C Gender | Male |
| Hose Fitting C Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141719 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | 316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel |
| Flange Size | Not Applicable |
| Fitting Shape | Tee |
| Fitting Movement | Rigid |

