Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Fitting Shape Straight Swivel 5 000 psi Includes O-Ring Yes Crimpable No Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Female Hose Fitting A Size 1/4 in Hose Fitting B Size 1/4 in Hose Fitting A Connection
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1/4 ORB 1/4 JIC"
| SKU | 54DF70 |
|---|---|
| Weight | 0.500000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 1.5 in |
| Max Working Pressure 70 F | 5,000 psi |
| Includes O Ring | Yes |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | ORB |
| Hose Fitting B Size | 1/4 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE J514, J513, J512, J1926, J1453 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Fitting Movement | Swivel |

