Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Fitting Shape Tee Swivel 2 500 psi Includes O-Ring No Crimpable No Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Male Hose Fitting C Gender Male Hose Fitting A Size 1 in Hose Fitting B Size 1 in Hose Fit
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1 JIC 1 JIC"
| SKU | 49U035 |
|---|---|
| Weight | 1.110000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 3.62 in |
| Max Working Pressure 70 F | 2,500 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 4 |
| Hose Fitting A Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Size | 1 in |
| Hose Fitting C Size | 1 in |
| Hose Fitting C Gender | Male |
| Hose Fitting C Connection Type | JIC |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1 in |
| Hose Fitting B Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE J514 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel x Carbon Steel |
| Fitting Shape | Tee |
| Fitting Movement | Swivel |

