Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 1 In.-11-1/2 Fitting Shape 90 Degrees Elbow Swivel Flange Size Not Applicable 3 000 psi Includes O-Ring No Crimpable No Compatible Pipe Size 1 in Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 1 NPSM 1 NPTF"
| SKU | 55DP68 |
|---|---|
| Weight | 0.720000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Thread Size | 1"-11-1/2 |
| Compatible Pipe Size | 1 in |
| Max Working Pressure 70 F | 3,000 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPSM |
| Hose Fitting B Size | 1 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141719 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel |
| Flange Size | Not Applicable |
| Fitting Shape | 90 Degrees Elbow |
| Fitting Movement | Swivel |

