Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 3/4 In.-14 Fitting Shape Straight Rigid Flange Size Not Applicable 2 500 psi Includes O-Ring No Crimpable No Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Female Hose Fitting A Size 24 mm Hose
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 24 mm Metric 3/4 NPT"
| SKU | 55DU63 |
|---|---|
| Weight | 0.400000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 1.5 in |
| Thread Size | 3/4"-14 |
| Max Working Pressure 70 F | 2,500 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 3 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | Metric |
| Hose Fitting B Size | 3/4 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 24 mm |
| Hose Fitting B Connection Type | NPT |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141719 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel |
| Flange Size | Not Applicable |
| Fitting Shape | Straight |
| Fitting Movement | Rigid |

