Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 9/16 In.-18 Fitting Shape 90 Degrees Elbow Rigid 6 000 psi Includes O-Ring Yes Crimpable No Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Male Hose Fitting A Size 3/8 in Hose Fitting B Size 16
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 3/4 NPT 16 mm"
| SKU | 16P961 |
|---|---|
| Weight | 1.250000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 1.22 in |
| Thread Size | 9/16"-18 |
| Max Working Pressure 70 F | 6,000 psi |
| Includes O Ring | Yes |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | Metric |
| Hose Fitting B Size | 16 mm |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 3/8 in |
| Hose Fitting B Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE/JIC 37 Degrees |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel |
| Fitting Shape | 90 Degrees Elbow |
| Fitting Movement | Rigid |

