Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Thread Size 3/8 In.-18 Fitting Shape Tee Rigid Flange Size Not Applicable 8 000 psi Includes O-Ring No Crimpable No Compatible Pipe Size 3/8 in Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Male Hose Fitti
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 3/8 NPTF 3/8 NPTF"
| SKU | 55DP91 |
|---|---|
| Weight | 0.300000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Thread Size | 3/8"-18 |
| Compatible Pipe Size | 3/8 in |
| Max Working Pressure 70 F | 8,000 psi |
| Includes O Ring | No |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Fitting C Size | 3/8 in |
| Hose Fitting C Gender | Male |
| Hose Fitting C Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 3/8 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141719 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel x Carbon Steel |
| Flange Size | Not Applicable |
| Fitting Shape | Tee |
| Fitting Movement | Rigid |

