Hydraulic Hose Adapter For Hose Type Hydraulic Fitting Shape Tee Rigid 3 000 psi Includes O-Ring Yes Crimpable No Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Male Hose Fitting C Gender Male Hose Fitting A Size 5/8 in Hose Fitting B Size 5/8 in Hose F
Product Specification
Product Specification for "Hose Adapter 5/8 ORB 5/8 JIC"
| SKU | 38YR49 |
|---|---|
| Weight | 0.460000 |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Overall Length | 3.2 in |
| Max Working Pressure 70 F | 3,000 psi |
| Includes O Ring | Yes |
| Type | simple |
| Height | 1 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Width | 4 |
| Hose Fitting A Connection Type | ORB |
| Hose Fitting B Size | 5/8 in |
| Hose Fitting C Size | 5/8 in |
| Hose Fitting C Gender | Male |
| Hose Fitting C Connection Type | JIC |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 5/8 in |
| Hose Fitting B Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE J514, J513, J512, J1926, J1453 |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel x Carbon Steel x Carbon Steel |
| Fitting Shape | Tee |
| Fitting Movement | Rigid |

