Gas Powered Hydraulic Power Unit Engine Size 160cc Engine Brand Honda Max Pressure 2 300 psi Nominal Flow 2.5 gpm Reservoir Capacity 5 gal Relief Valve Range 1500 to 3000 psi Overall Length 24 in Overall Width 36 in Overall Height 20 in Includes Motor and
Product Specification
Product Specification for "Hyd Power Unit 160cc 5 gal. 2.5 gpm"
| SKU | 19NE37 |
|---|---|
| Weight | 200.000000 |
| Frame Design Hydraulic Power Units | Frame Mount |
| Item | Gas Powered Hydraulic Power Unit |
| Nominal Flow | 2.5 gpm |
| Overall Height | 20 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Length | 24 in |
| Includes | Motor and Tank |
| Max Pressure | 2,300 psi |
| Type | simple |
| Height | 20 |
| Engine Size | 160cc |
| Reservoir Capacity | 5 gal |
| Engine Brand | Honda |
| Width | 18 |
| Features | 2.5 gpm to 2300 psi |
| Unspsc Code | 40151533 |
| Relief Valve Range | 1500 to 3000 psi |


