Hydraulic Flow Divider Rotary Gear Flow Divider Valve Type Flow Rate (GPM) 2.5-5 Displacement (cc/rev) 0.258 Port Size Inlet (In.) 7/8-14 Port Size Outlet (In.) 7/8-14 Operating Pressure (PSI) 3 000 RPM Range 3000 to 4500 Max Outer Pressure (PSI) 3000 Alu
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Flow Divider Rotary Gear"
| SKU | 35LP40 |
|---|---|
| Weight | 9.450000 |
| Width In | 3.92 in |
| Flow Rate Gpm | 2.5-5 |
| Function | Divider/Combiner |
| Item | Hydraulic Flow Divider |
| Operating Pressure Psi | 3,000 |
| Body Material | Aluminum |
| Port Size Inlet In | 7/8-14 |
| Port Size Outlet In | 7/8-14 |
| Max Outer Pressure Psi | 3000 |
| Length In | 11.1 in |
| Type | simple |
| Height | 6.5 |
| Height In | 3.1 in |
| Rpm Range | 3000 to 4500 |
| Displacement Cc Rev | 0.258 |
| Width | 6.7 |
| Valve Type | Flow Divider |
| Unspsc Code | 40141608 |

