Hydraulic Hose Fitting 1/2 -14 NPTF
In stock
SKU
10C358
Special Price
Rs. 812.00
Regular Price
Rs. 902.00
| Sku | 10C358 |
| Mfr. Model | 4738-8-8B |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Hose Fitting 1/2 -14 NPTF is available to buy in increments of 1
Barbed Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -8 For Use With Hose Series 2556 2565 2575 FC332 FC647 H201 For Hose I.D. 1/2 in 300 psi Fitting Shape Straight Thread Size 1/2 In.-14 Barb Size 1/2 in Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Male
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting 1/2 -14 NPTF"
| SKU | 10C358 |
|---|---|
| Weight | 0.150000 |
| For Hose Dash Size | -8 |
| For Hose Id | 1/2 in |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 2.16 mm |
| Thread Size | 1/2"-14 |
| Compatible Pipe Size | 1/2 in |
| Max Working Pressure 70 F | 300 psi |
| Type | simple |
| Height | 1.3 |
| Material Grade | CA360 |
| Reusable | Yes |
| Width | 1.3 |
| Barb Size | 1/2 in |
| Hose Fitting A Connection Type | Hose Barb |
| Hose Fitting B Size | 1/2 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/2 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE/JIC |
| Fitting Material | Brass x Brass |
| Fitting Shape | Straight |
| Thread Type | NPTF |

