Hydraulic Hose Fitting 9/16 -18 JIC
In stock
SKU
55DE67
Special Price
Rs. 760.00
Regular Price
Rs. 844.00
| Sku | 55DE67 |
| Mfr. Model | 30682-6-8 |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Hose Fitting 9/16 -18 JIC is available to buy in increments of 1
Barbed Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -8 For Use With Hose Series 787TC 787ST 797TC 797ST For Hose I.D. 1/2 in 300 psi Fitting Shape Straight Thread Size 9/16 In.-18 Barb Size 3/8 in Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Male Hose
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting 9/16 -18 JIC"
| SKU | 55DE67 |
|---|---|
| Weight | 56.250000 |
| For Hose Dash Size | -8 |
| For Hose Id | 1/2 in |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 1.9 mm |
| Thread Size | 9/16"-18 |
| Compatible Pipe Size | 3/8 in |
| Max Working Pressure 70 F | 300 psi |
| Type | simple |
| Height | 20 |
| Reusable | Yes |
| Width | 11 |
| Barb Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 9/16 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Hose Barb |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | JIC |
| Finish Coating | Plated Steel |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Thread Type | JIC |

