Hydraulic Hose Fitting 1/4 -18 NPTF
In stock
SKU
55DE45
Special Price
Rs. 931.00
Regular Price
Rs. 1,034.00
| Sku | 55DE45 |
| Mfr. Model | 30282-4-4 |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Hose Fitting 1/4 -18 NPTF is available to buy in increments of 1
Barbed Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -4 For Use With Hose Series 787TC 787ST 797TC 797ST For Hose I.D. 1/4 in 300 psi Fitting Shape Straight Thread Size 1/4 In.-18 Barb Size 1/4 in Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Female Hose F
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting 1/4 -18 NPTF"
| SKU | 55DE45 |
|---|---|
| Weight | 50.000000 |
| For Hose Dash Size | -4 |
| For Hose Id | 1/4 in |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 1.56 mm |
| Thread Size | 1/4"-18 |
| Compatible Pipe Size | 1/4 in |
| Max Working Pressure 70 F | 300 psi |
| Type | simple |
| Height | 5.25 |
| Reusable | Yes |
| Width | 5.5 |
| Barb Size | 1/4 in |
| Hose Fitting A Connection Type | Hose Barb |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Finish Coating | Plated Steel |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Thread Type | NPTF |

