Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -12 For Use With Hose Series 2807 FC465 S-TW For Hose I.D. 5/8 in 1 200 psi Fitting Shape Straight Thread Size 3/4 In.-14 Hose Fitting A Gender Male Hose Fitting B Gender Genderless Hose Fitting A Size 3/4 in Hose
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting 3/4 -14 Male NPTF"
| SKU | 10C298 |
|---|---|
| Weight | 2.500000 |
| For Hose Dash Size | -12 |
| For Hose Id | 5/8 in |
| Item | Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 2.48 mm |
| Thread Size | 3/4"-14 |
| Max Working Pressure 70 F | 1,200 psi |
| Type | simple |
| Height | 1.38 |
| Material Grade | 12L14, 12L15, CA360 |
| Reusable | Yes |
| Width | 6 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 5/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 3/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Hose |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE/JIC |
| Finish Coating | Brass, Trivalent Chromate Zinc |
| Fitting Material | Brass/Steel x Brass/Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Thread Type | NPTF |
