Barbed Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -12 For Use With Hose Series 787TC 787ST 797TC 797ST For Hose I.D. 3/4 in 300 psi Fitting Shape Straight Thread Size 3/4 In.-14 Barb Size 3/4 in Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Male Hose
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting 3/4 -14 NPSM"
| SKU | 55DF04 |
|---|---|
| Weight | 7.000000 |
| For Hose Dash Size | -12 |
| For Hose Id | 3/4 in |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 2.54 mm |
| Thread Size | 3/4"-14 |
| Compatible Pipe Size | 3/4 in |
| Max Working Pressure 70 F | 300 psi |
| Type | simple |
| Height | 20 |
| Reusable | Yes |
| Width | 11 |
| Barb Size | 3/4 in |
| Hose Fitting A Connection Type | NPSM |
| Hose Fitting B Size | 3/4 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 3/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Hose Barb |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Finish Coating | Plated Steel |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Thread Type | NPSM |

