Barbed Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -8 For Use With Hose Series 2807 SC-TW S -TW For Hose I.D. 3/8 in 2 000 psi Fitting Shape Straight Thread Size 3/4 In.-16 Barb Size 3/8 in Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Male Hose Fittin
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting 3/4 -16 JIC"
| SKU | 10C315 |
|---|---|
| Weight | 1.800000 |
| For Hose Dash Size | -8 |
| For Hose Id | 3/8 in |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 1.98 mm |
| Thread Size | 3/4"-16 |
| Max Working Pressure 70 F | 2,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 4.6 |
| Material Grade | 12L14, 12L15, CA360 |
| Reusable | Yes |
| Width | 4.1 |
| Barb Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/2 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Hose Barb |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE/JIC |
| Finish Coating | Brass, Trivalent Chrome |
| Fitting Material | Brass/Steel x Brass/Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Thread Type | JIC |

