Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -8 For Use With Hose Series 2807 FC465 S-TW For Hose I.D. 1/2 in 2 000 psi Fitting Shape 45 Degrees Elbow Thread Size 3/4 In.-16 Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Genderless Hose Fitting A Size 3/
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting 3/4 -16 Universal"
| SKU | 32MZ87 |
|---|---|
| Weight | 0.220000 |
| For Hose Dash Size | -8 |
| For Hose Id | 1/2 in |
| Item | Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 2.27 mm |
| Thread Size | 3/4"-16 |
| Max Working Pressure 70 F | 2,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 1.2 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Reusable | Yes |
| Width | 1.2 |
| Hose Fitting A Connection Type | Universal |
| Hose Fitting B Size | 1/2 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 3/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Hose |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE J543 |
| Finish Coating | Trivalent Chromate Zinc |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | 45 Degrees Elbow |
| Thread Type | Universal |
