Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -6 For Use With Hose Series 2807 SC-TW S -TW For Hose I.D. 3/8 in 2 500 psi Fitting Shape 45 Degrees Elbow Thread Size 9/16 In.-18 Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Genderless Hose Fitting A Size
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting 9/16 -18 (F)JIC"
| SKU | 32MZ85 |
|---|---|
| Weight | 0.130000 |
| For Hose Dash Size | -6 |
| For Hose Id | 3/8 in |
| Item | Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 1.72 mm |
| Thread Size | 9/16"-18 |
| Max Working Pressure 70 F | 2,500 psi |
| Type | simple |
| Height | 0.8 |
| Material Grade | 12L14, 12L15 |
| Reusable | Yes |
| Width | 0.8 |
| Hose Fitting A Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 9/16 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Hose |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | SAE J543 |
| Finish Coating | Trivalent Chromate Zinc |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | 45 Degrees Elbow |
| Thread Type | JIC |
