Hydraulic Hose Fitting Steel 3/4 -16 JIC
In stock
SKU
55DE69
Special Price
Rs. 1,636.00
Regular Price
Rs. 1,817.00
| Sku | 55DE69 |
| Mfr. Model | 30682-8-10 |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Hose Fitting Steel 3/4 -16 JIC is available to buy in increments of 1
Barbed Hydraulic Hose Fitting For Hose Dash Size -10 For Use With Hose Series 787TC 787ST 797TC 797ST For Hose I.D. 5/8 in 300 psi Fitting Shape Straight Thread Size 3/4 In.-16 Barb Size 5/8 in Hose Fitting A Gender Female Hose Fitting B Gender Male Hose
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Fitting Steel 3/4 -16 JIC"
| SKU | 55DE69 |
|---|---|
| Weight | 93.750000 |
| For Hose Dash Size | -10 |
| For Hose Id | 5/8 in |
| Item | Barbed Hydraulic Hose Fitting |
| Overall Length | 2.14 mm |
| Thread Size | 3/4"-16 |
| Compatible Pipe Size | 5/8 in |
| Max Working Pressure 70 F | 300 psi |
| Type | simple |
| Height | 20 |
| Reusable | Yes |
| Width | 11 |
| Barb Size | 5/8 in |
| Hose Fitting A Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Size | 5/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 3/4 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Hose Barb |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | JIC |
| Finish Coating | Plated Steel |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Thread Type | JIC |

