Makita 18 V Li-ion LXT Cordless Straight Shear DJS161Z
In stock
SKU
PTL.SPT.SHS.00004
Special Price
Rs. 25,664.00
Regular Price
Rs. 31,220.00
| No Load Speed | 4,300spm |
| Voltage | 18V |
| Model | DJS161Z |
| Capacity | 1.6 mm (Mild Steel) |
Makita 18 V Li-ion LXT Cordless Straight Shear DJS161Z is available to buy in increments of 1
- Note : Battery & Battery Charger are not Included.
- Straight design provides more control and high manoeuvrability
- Max cutting capacity of 1.6mm in mild steel with 400N/mm2 strength
- High performance motor delivers 4,300spm no load speed
- Anti-restart function prevents accidental start up of tool
Product Specification
Product Specification for "Makita 18 V Li-ion LXT Cordless Straight Shear DJS161Z"
| SKU | PTL.SPT.SHS.00004 |
|---|---|
| Type Of Product | cordless straight shears |
| Cutting Capacity | 1.6 mm |
| Capacity | 1.6 mm (mild steel) |
| Brand | Makita |



