Makita 18V LXT BL ADT Cordless 165 mm Compound Miter Saw with LED Light DLS600RTE
In stock
SKU
PTL.MIS.00017
Special Price
Rs. 63,543.00
Regular Price
Rs. 77,299.00
| Voltage | 18V |
| Model | DLS600RTE |
| No load speed (rpm) | 5000 rpm |
Makita 18V LXT BL ADT Cordless 165 mm Compound Miter Saw with LED Light DLS600RTE is available to buy in increments of 1
- Tiltable to the left up to46 °
- Tiltable to the right up to46 °
- Maximum cutting depth at 45 °30 mm
- Maximum cutting width 90 °90 mm
- Rotatable to the left up to52 °
- Rotatable to the right up to52 °
- Maximum cutting width 45°65 mm
- Diameter saw blade165 mm
- Diameter of bore20 mm
- Triax. vibration value (a h )‰¦ 2.5 m / s²
- Vibration uncertainty factor (K)1.5 m / s²
- Sound power level (L WA )97 dB (A)
- Sound pressure level (L pA )90 dB (A)
- Sound uncertainty factor (K)3 dB (A)
Product Specification
Product Specification for "Makita 18V LXT BL ADT Cordless 165 mm Compound Miter Saw with LED Light DLS600RTE"
| SKU | PTL.MIS.00017 |
|---|---|
| Battery | BL1850B |
| Sound Pressure Level | 90 db(a) |
| Type Of Product | cordless compound miter saw |
| Dimensions L X W X H | 340 x 400 x 440 mm |
| Net Weight | 6.3 Kg |
| Battery Type | li-ion |
| Brand | Makita |



