Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm
In stock
SKU
PNTC.PAC.CLE.000004
Special Price
Rs. 15,471.00
Regular Price
Rs. 18,820.00
| Sku | PNTC.PAC.CLE.000004 |
| Product Type | Clamping Double Acting Cylinder |
| Mfr. Model | M/50250/25 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm is available to buy in increments of 1
Buy Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm online in India at wholesale rates. If you have been looking for Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm dealers, your search ends here as you can get the best Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Norgren M/50250/25 Clamping Double Acting Cylinder 50 mm"
| SKU | PNTC.PAC.CLE.000004 |
|---|---|
| Cylinder Diameter | 50 mm |
| Operation | Double Acting |
| Operating Temperature | 1070 °C |
| Stroke Length | 25 mm |
| Port Size | G1/4 |
| Operating Pressure | 1.510 Bar |
| Piston Rod Dia | 16 mm |
| Type | simple |
| Theoretical Force | 1037 N |



