Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve
In stock
SKU
PNTC.PCV.PRC.000004
Special Price
Rs. 75,007.00
Regular Price
Rs. 91,244.00
| Sku | PNTC.PCV.PRC.000004 |
| Product Type | Proportional Pressure Control Valve |
| Mfr. Model | VP5110BJ111H00 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve is available to buy in increments of 1
Characteristics :Closed Loop with Air Pilot Operation
Fast Response Time
Adjustable gain and Pressure Range
Lower Power Consumption
Feed Back Signal
Manifold Mountable
Buy Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve online in India at wholesale rates. If you have been looking for Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve dealers, your search ends here as you can get the best Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Norgren VP5110BJ111H00 Proportional Pressure Control Valve"
| SKU | PNTC.PCV.PRC.000004 |
|---|---|
| Ambient Temperature | 0 °C to +50°C |
| Connection | M12x1 , 5pin |
| Flow | Standard Unit upto 1400 N l/min and Vacuum Units upto 300 N l/min |
| Air Supply Senstivity | Better than 0.75% span output change per bar supply pressure change |
| Type | simple |
| Electrical Input Signal | 4 to 20 mA or 0 to 10 V factory set |
| Electromagnetic Compatibility | Confirms to EC requirements, EN 500812(1994) and EN 500822 (1995) |
| Electrical Power Input | 24 V d.c ±25%, (power consumption < 1 W) |
| Temperature Senstivity | Typically better than 0.03% span/°C |
| Output Pressure Feedback Signal | 0 to 10 V full range, <±1% Accuracy |



