Rod ends consist of an eye-shaped head with integral shank that forms a housing for a spherical plain bearing. As a rule, rod ends are available with left- or right-hand female (internal) or male (external) threads.
Specification:
Dimensions:
h1: 145 mm
d4: ? 58 mm
l3: Min. 65 mm
l4: Max. 194 mm
l5: ? 25 mm
w: 50 mm.
Buy SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS dealers, your search ends here as you can get the best SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS today and avail the best offers on your purchase.
Specification:
Dimensions:
h1: 145 mm
d4: ? 58 mm
l3: Min. 65 mm
l4: Max. 194 mm
l5: ? 25 mm
w: 50 mm.
Buy SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS dealers, your search ends here as you can get the best SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 40 mm Imported Rod End with A Male Thread SIL 40 ES-2RS"
| SKU | BEA.ACE.RD.BEA.00003 |
|---|---|
| Mass | 2.2 kg |
| Dynamic Load Factor | 100 N/mm |
| Designation | SIL 40 ES-2RS |
| Head Width C1 | Max. 24 mm |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Rod End with A Male Thread |
| Misalignment Angle | 6 |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Thread Size G | M 42x3 |
| Width B | 28 mm |
| Basic_Static_Load_Rating | 166 kN |
| Basic_Dynamic_Load_Rating | 100 kN |



