SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580
In stock
SKU
BEA.ACE.RD.BEA.00008
Special Price
Rs. 6,557.00
Regular Price
Rs. 7,977.00
| Type of Product | Bushing |
| Outside Diameter | 115 mm |
| Mass | 0.38 Kg |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Static Load Factor | 200 N/mm |
SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 is available to buy in increments of 1
Bushings are suitable for rotating, oscillating and linear movements, whereas straight (cylindrical) bushings can accommodate radial loads only and flanged bushings can accommodate radial and axial loads in one direction.
Each combination of bushing design and material has characteristic properties and makes a bushing particularly suitable for certain applications.
Specification:
Effective Load Carrying Cross Section: 7800 mmÂ
Recommended Fits:
Tolerance Shaft: h8
Tolerance Housing: H7.
Buy SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 dealers, your search ends here as you can get the best SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 today and avail the best offers on your purchase.
Each combination of bushing design and material has characteristic properties and makes a bushing particularly suitable for certain applications.
Specification:
Effective Load Carrying Cross Section: 7800 mmÂ
Recommended Fits:
Tolerance Shaft: h8
Tolerance Housing: H7.
Buy SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 dealers, your search ends here as you can get the best SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF Imported Bushing 100 mm x 115 mm x 80 mm PWM 10011580"
| SKU | BEA.ACE.RD.BEA.00008 |
|---|---|
| Mass | 0.38 Kg |
| Dynamic Load Factor | 140 N/mm |
| Designation | PWM 10011580 |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Bushing |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Width | 80 mm |
| Outside_Diameter | 115 mm |
| Static Load Factor | 200 N/mm |



